Instrukcja obsługi
Część 1.
W trybie publicznym wyświetla się herb powiatu i dostępne są dodatkowe linki:
Część 2.
W części 2. znajduje się obraz mapy pobieranej z serwera powiatowego. Ustawiając wskaźnik myszy w tym obszarze, wyświetlane są współrzędne kursora w układzie geograficznym i w układzie geodezyjnym, takim w jakim jest prowadzony zasób powiatowy, czyli najczęściej „1965” lub „2000” w odpowiedniej strefie. Kółko myszy umożliwia przybliżanie lub oddalanie mapy.
Część 3.
Część 3. zawiera przyciski sterujące mapą oraz
informacje o długości i powierzchni wskazanego kształtu na mapie.
informacje o długości i powierzchni wskazanego kształtu na mapie.
Znaczenie przycisków:
Powiększenie obszaru. Po wciśnięciu tego przycisku, należy kliknąć na mapie w obszarze 1. Kliknięcie spowoduje dwukrotne powiększenie obszaru. Zamiast kliknięcia, można w obszarze 1. nacisnąć przycisk myszy, przesunąć wskaźnik i zwolnić przycisk myszy. Nastąpi wówczas powiększenie obszaru wskazywanego przez czerwony prostokąt.
Pomniejszenie obszaru. Po wciśnięciu tego przycisku, należy kliknąć na mapie w obszarze 1. Kliknięcie spowoduje dwukrotne pomniejszenie obszaru.
Przesunięcie obszaru. W obszarze 1. należy nacisnąć przycisk myszy i „przeciągnąć” mapę do nowego miejsca. Po zwolnieniu przycisku myszy, nastąpi załadowanie mapy.
Wyświetlenie całości (całego obszaru Polski).
Poprzednie powiększenie.
Następne powiększenie.
Informacja o wskazanym obiekcie. Po wyborze tej opcji i kliknięciu na mapie, nastąpi odszukanie informacji o wskazanym obiekcie. Przeszukiwane będą te warstwy, przy których w części 3. widnieje ikona ( w tym przypadku tylko informacja o działce).
Poniżej znajduje się lista przycisków opcjonalnych (o ich dostępności decyduje administrator serwisu).
Pomiar odległości (powierzchni). Po wyborze tej opcji, należy wskazywać kolejne punkty na mapie (obszar 1.). System mierzy długość wszystkich odcinków oraz powierzchnię powstałą z domknięcia pierwszego i ostatniego punktu. Ponowne naciśnięcie przycisku pomiaru, umożliwia ponowne rozpoczęcie pomiaru.
Wydruk strony. Drukowane są widoczne warstwy.
Internetowe zgłoszenie pracy geodezyjnej. Opcja dostępna wyłącznie dla wykonawców robót geodezyjnych, którzy podpisali umowę na internetową obsługę z ośrodkiem dokumentacji. Więcej informacji na temat internetowej obsługi wykonawcy geodezyjnego
Część 4.
Część 4. zawiera listę warstw widocznych na mapie.
Zaznaczamy warstwy, które mają się wyświetlić.
By warstwy się wyświetliły, musimy nacisnąć w dolnej części okna:
Przerysowanie mapy (nie jest przerysowywana cała strona).
Przerysowanie całej strony.
Zaznaczone warstwy ukazują się w zależności od powiększenia obrazu. Bez powiększenia widoczne są granice gmin w powiecie, powiększając daną gminę, widzimy kolejne warstwy.
Przy niektórych warstwach, występują dodatkowe ikony informujące, iż po wskazaniu na mapie (aktywny przycisk można uzyskać dodatkową informację.
Warstwa będzie brana pod uwagę podczas przeszukiwania obiektów.
Część 5.
W części 5. można wybrać rozmiar mapy. Większy rozmiar mapy wydłuża odczyt z serwera przy wolniejszych łączach.
Część 6.
W części 6. wyświetlana jest mapa referencyjna. Symbol prostokąta lub krzyżyk, pokazuje lokalizację aktualnego widoku mapy na mapie referencyjnej. Kliknięcie na mapie referencyjnej, powoduje przesunięcie obrazu mapy w kliknięte miejsce bez zmiany skali mapy.
Część 7.
W części 7. dostępne są opcje szybkiego skalowania. Po rozwinięciu listy, wybieramy określony obszar. W zależności od konfiguracji okno to może nie być obecne.
Część 8.
W części 8. zgromadzone są opcje umożliwiające wyszukiwanie danych. Zakres opcji wyszukiwania zależy od posiadanych danych, konfiguracji oraz trybu pracy (publiczny/niepubliczny). W przypadku map powiatowych, przed wyszukaniem należy wybrać gminę.
Możemy zlokalizować każdą działkę poprzez jej numer lub podmiot (właściciel /władający).
Przycisk umożliwia wyszukiwanie działek poprzez numer. Może także służyć do wyszukiwania innych tekstów, zależnie od konfiguracji. Po jego naciśnięciu ukazuje się okno:
w którym możemy wybrać warstwę, z rozwijanego menu obręb i wpisać nr działki. W zależności od konfiguracji, rozwijane menu z listą obrębów może się nie pojawić. W każdym przypadku można jednak wprowadzić numer działki w formacie: numer obrębu - numer działki, np. 12-10/2 lub dla obszaru, gdzie działki są numerowane w ramach arkuszy map w formacie, numer obrębu - numer arkusza . numer działki, np. 18-2.3/1
Można szukać działek po fragmencie numeru (np. liczniku) i zaznaczać kolejne wyszukiwane obiekty za pomocą różnych markerów.
Część 9.
W części 9. można dokonać lokalizacji poprzez podanie współrzędnych określonego punktu i naciśnięcie
Współrzędne można wprowadzić jako współrzędne płaskie (X,Y) w układzie „1992” lub jako współrzędne geograficzne. Dopuszczalne są trzy formaty wprowadzania współrzędnych:
- <stopnie>.<ułamek stopnia> np. 52.212345
- <stopnie>,<minuty>.<ułamek minut> np. 52,12.78768
- <stopnie>,<minuty>,<sekundy>.<ułamek sekund> np. 52,12,50.1243.